Jesteś tutaj: HomeWywiadySulechów – prawdziwe „zagłębie” energetyki odnawialnej

WyWIAdy

XX-lecie LTnRRE

 logoxxlecie

Serwisy informacyjne

Urzędy Państwowe

Spółki przesyłowe

Bezpieczeństwo pracy

Członkowie LTnRRE

Sulechów – prawdziwe „zagłębie” energetyki odnawialnej

Wszystkie możliwe źródła energii odnawialnej połączone w jeden spójny, działający system - to unikat na skalę kraju. Mowa o sulechowskim Centrum Energii Odnawialnej, które od nowego roku akademickiego będzie służyło studentom Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie, a także lubuskim przedsiębiorcom do wdrażania najnowszych technologii.

 

CEO w Sulechowie to ogromne przedsięwzięcie – kosztowało 15 mln zł. 85 proc. tej sumy pochodziło z funduszy unijnych (Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego) a resztę dołożyło Ministerstwo Nauki. „Ojcami” pomysłodawcami tego przedsięwzięcia są dwaj członkowie Lubuskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Energetyki: były rektor PWSZ w Sulechowie prof. Marian Miłek oraz obecny rektor Wiesław Miczulski. Ponieważ w grę wchodziło wdrożenie najnowocześniejszych światowych technologii, nad całością czuwał zespół 16 naukowców.


Kierownikiem projektu jest naukowiec z wydziału energetycznego sulechowskiej uczelni Radosław Grech. – W naszym obiekcie wszystkie źródła ciepła są połączone w jeden system – tłumaczył Grech gościom podczas uroczystego otwarcia CEO. – Ma to znaczenie z punktu widzenia efektywności energetycznej, tak ważnej dla nowoczesnej gospodarki. Możemy bowiem wykorzystywać źródła w różnym zakresie i różnych konfiguracjach, by sprawdzić jakie rozwiązanie jest najbardziej efektywne pod względem energetycznym i ekonomicznym. Z takim system można być całkowicie samowystarczalnym pod względem energetycznym, bez dostępu do sieci ciepłowniczej czy elektroenergetycznej.


Głównym elementem kompleksu są dwa laboratoria: ciepłownicze i elektryczne. To pierwsze sprzężone jest z kolektorami słonecznymi oraz pompą ciepła z czterema odwiertami na głębokość 80 m. (ulokowane są ona na placu przed gmachem CEO). Oprócz tego w skład laboratorium ciepłowniczego wchodzą kocioł kondensacyjny, piec na biomasę oraz kominek z płaszczem wodnym.

O Lubuskim Klastrze Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej w Sulechowie, oglądaj tutaj:

 http://www.youtube.com/watch?v=WcGocxybCcE&feature=share


Warto podkreślić, że sulechowskie Centrum to nie tylko ośrodek badawczy nad kogeneracją (jednoczesną produkcją energii cieplnej i elektrycznej). Ośrodek idzie o krok dalej. W laboratorium elektrycznym, podstawą jest bowiem system trigeneracyjny, który wykorzystując gaz ziemny produkuję energię elektryczną, ciepło i chłód. Sercem tego układu jest mikroturbina.


To nie koniec technicznych nowinek w Sulechowie. Przed budynkiem stanęły dwa generatory wiatrowe, na dachu zamontowano elastyczne panele fotowoltaiczne, połączone z układem wodorowych ogniw paliwowych. Podobne panele są też przed obiektem, zamontowane na specjalnej platformie, która ustawia się pod odpowiednim kątem, zależnie od położenia słońca w ciągu dnia i w różnych porach roku. Obok są też tradycyjne kolektory. Dzięki temu można na bieżąco porównywać wydajność poszczególnych urządzeń.


CEO w Sulechowie będzie służyć studentom. Takiego zaplecza badawczego nad energetyką odnawialną nie ma – jak na razie – żadna uczelnia w Polsce. Ale skorzystają na tym nie tylko studenci. Także przedsiębiorcy. Głównym celem budowy kompleksu było bowiem – oprócz działalności badawczej – transfer wiedzy naukowej do gospodarki. Wyniki badań prowadzonych w CEO powinny być wykorzystywane w firmach i wdrażane na rynku. Wtedy korzyści odniosą zarówno firmy (bo zwiększą efektywność produkcji dzięki oszczędnej gospodarce energetycznej) jak i środowisko (bo energia odnawialna oznacza mniejszą emisję CO2 i pyłów do atmosfery).


Sulechów zaczyna więc uchodzić za prawdziwe „zagłębie” energetyki odnawialnej. Niedawno relacjonowaliśmy na portalu lubuskaenergetyka.pl otwarcie biogazowni o mocy 1 MW w Kalsku koło Sulechowa. Inwestycja kosztowała ponad 10 mln zł. To także lokalny unikat: pierwsza tego typu biogazownia w Lubuskiem i dziesiąta w kraju. Do produkcji prądu i ciepła wykorzystuje ona obornik, gnojowicę oraz kiszonkę kukurydzianą, które w pierwszym etapie ładowane są do zbiorników fermentacyjnych. Wytworzony w nich gaz biologiczny jest spalany i zasila turbiny, produkujące energię. Inwestorem i właścicielem biogazowni jest Spółka Rolna Kalsk, która od wielu lat jest członkiem Lubuskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Energetyki. Jak widać - członkowie Towarzystwa rozwijają się coraz dynamiczniej.

Otwarcie Centrum Energii Odnawialnej zgromadziło kilkudziesięcioosobową grupę gości. Kilka miesięcy później w Sulechowie zawiązał sie Klaster Energetyki Odnawialnej i Efektywności Energetycznej.

Oceń ten artykuł
(1 głos)