Jesteś tutaj: HomeO członkachPorozumienie energetyków z samorządowcami

O CZŁONKACH

XX-lecie LTnRRE

 logoxxlecie

Serwisy informacyjne

Urzędy Państwowe

Spółki przesyłowe

Bezpieczeństwo pracy

Członkowie LTnRRE

Porozumienie energetyków z samorządowcami

Zrzeszenie Prezydentów Burmistrzów i Wójtów Woj. Lubuskiego oraz Lubuskie Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Energetyki będą wspierać się w działaniach na rzecz innowacji i nowoczesnej gospodarki. Podpisanie porozumienia o współpracy odbyło się przy okazji Walnego Zebrania Członków LTnRRE, podczas którego prezesem Towarzystwa na kolejną (trzyletnią) kadencję wybrano Mariana Babiucha.


– Niewiele jest w regionie stowarzyszeń, które obejmowałyby całe woj. lubuskie. Oba nasze stowarzyszenia są unikatami pod tym względem, bo łączą przedstawicieli z północy i południa regionu – stwierdził Marian Babiuch, prezes LTnRRE, z którego inicjatywy doszło do podpisania porozumienia lubuskich samorządowców z energetykami.

W zarządzie LTnRRE zasiada czterech członków z Gorzowa, czterech z Zielonej Góry i jeden z Dychowa, czyli w pełni „lubuska” reprezentacja. Członkami  stowarzyszenia są firmy energetyczne oraz ośrodki badawcze i naukowe z Lubuskiego. Z kolei w zrzeszeni u lubuskich samorządowców jest ponad 50 włodarzy lubuskich gmin, z terenu dawnego województwa gorzowskiego jak i zielonogórskiego. Współpraca obydwu tych stowarzyszeń sama się więc narzucała.

Nieformalna współpraca trwała od dawna, co podkreślił burmistrz Witnicy i członek zarządu ZPBiWWL Andrzej Zabłocki. W ub.r. podczas konwentów Zrzeszenia samorządowców, przedstawiciele LTnRRE promowali możliwości budowy układów kogeneracyjnych, produkujących jednocześnie energię cieplną i elektryczną w skojarzeniu, na bazie lokalnych lubuskich ciepłowni. Bloki gazowo-parowe działające w systemie kogeneracji, funkcjonują na razie w trzech miastach województwa – w elektrociepłowniach Zielonej Góry, Gorzowa  oraz przy fabryce Arctic Paper w Kostrzynie. W interesie samorządów oraz odbiorców prądu, powinno powstawać ich więcej.

Teraz oba stowarzyszenia sformalizowały swoją współpracę. Ich zarządy uznały, że w interesie zrównoważonego rozwoju regionu jest łączenie potencjału samorządu terytorialnego z potencjałem biznesowym oraz badawczo-naukowym regionu. A takie formy łączenia potencjału umożliwi zawarte właśnie porozumienie. Co przewiduje porozumienie? Przede wszystkim doradztwo i wzajemną pomoc w sporządzaniu i opiniowaniu dokumentów, wymianę doświadczeń i wiedzy z zakresu energetyki i ochrony środowiska, a także dwustronne wsparcie eksperckie przy organizacji szkoleń i konferencji, obejmujących zagadnienia innowacyjności i gospodarki opartej na wiedzy. Te elementy  współpracy wpisują się w prace Lubuskiej Rady Innowacji przy Marszałku Woj. Lubuskiego, która zainaugurowała pracę w kwietniu ub.r. Towarzystwo lubuskich energetyków jest zresztą sygnatariuszem  „Deklaracji współpracy na rzecz innowacji w woj. lubuskim”.

Porozumienie podpisali członkowie zarządów obu stowarzyszeń:  burmistrz Witnicy Andrzej Zabłocki i burmistrz Kargowej Sebastian Ciemnoczołowski ze strony zrzeszenia samorządowców oraz Marian Babiuch i senator Stanisław Iwan ze strony towarzystwa lubuskich energetyków. W uroczystości, która odbyła się w Dychowie podczas Walnego Zebrania Członków LTnRRE, uczestniczyli m.in. wicemarszałek Jacek Hoffmann, wiceprezydent Zielonej Góry Krzysztof Kaliszuk, doradca wojewody lubuskiego ds. gospodarczych i społecznych Jerzy Ostrouch oraz rektor-elekt Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusz Kuczyński.

Chwilę wcześniej, podczas obrad Walnego Zebrania Członków LTnRRE odbyły się wybory władz Towarzystwa na kolejną, piątą kadencję. Prezesem wybrano Mariana Babiucha prezesa Elektrociepłowni „Zielona Góra” SA, a do Zarządu weszło ośmiu dotychczasowych członków: senator Stanisław Iwan, dyrektor PGE GiEK Oddział Elektrociepłownia Gorzów Jan Kos,  dyrektor PGE Energetyka Odnawialna Oddział Dychów Henryk Subocz, członek Rady Nadzorczej Interbud West w Gorzowie Władysław Komarnicki, dyrektor gorzowskiego oddziału Enea Operator Henryk Szałek, były prezes PGNiG oddział Zielona Góra Tadeusz Kulczyk, pełnomocnik prezydenta Gorzowa ds. energetyki Mariusz Erdmann oraz Mariola Szopa, pracująca wcześniej w zarządach Enei SA oraz zielonogórskiego Lumelu.

Czytaj także:

http://www.lubuskiegminy.pl/index.php/prasa-i-wydarzenia/regionalne/548-samorzdowcy-i-energetycy-z-lubuskiego-bd-wspopracowa

http://lubuskie.pl/strona-glowna/news/&news_category=Gospodarka&news_id=10775/

Oceń ten artykuł
(0 głosów)