Jesteś tutaj: HomeO członkachKonsultacje marszałków na zaproszenie Enei Operatora

O CZŁONKACH

XX-lecie LTnRRE

 logoxxlecie

Serwisy informacyjne

Urzędy Państwowe

Spółki przesyłowe

Bezpieczeństwo pracy

Członkowie LTnRRE

Konsultacje marszałków na zaproszenie Enei Operatora

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Spółka Enea Operator - członek Lubuskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Energetyki - zaprosiła marszałków województw północno-zachodniej Polski na rozmowy w Szczecinie, dotyczące planów rozwoju spółki i problemów budowy linii wysokiego napięcia. Poruszono także temat działań samorzadów, wynikających z Prawa energetycznego.

W rozmowach w Szczecinie uczestniczyli marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, wicemarszałek województwa lubuskiego Jarosław Sokołowski oraz wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak. Spółkę Enea Operator reprezentowali prezes Artur Różycki oraz wiceprezesi Artur Kowalczyk i Jakub Kamyk.


Jak informuje portal wnp.pl, przed spotkaniem roboczym marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, wicemarszałek wielkopolski Wojciech Jankowiak i prezes Enei Operator Artur Różycki spotkali się z dziennikarzami mediów regionalnych.


- Dokładnie dziś obchodzimy rocznicę blackoutu, gdy Szczecin i okolice pozbawione zostały energii elektrycznej. Wiemy, jak ważne jest dla nas bezpieczeństwo energetyczne i dlatego spotykamy się z zarządem Enei, aby rozmawiać o planach inwestycyjnych spółki w odniesieniu do naszych regionów. Mamy nadzieję znaleźć taką płaszczyznę współpracy, która pozwoli nam wspólnie rozwiązywać nasze problemy - mówił marszałek Geblewicz.

 

Wicemarszałek Jankowiak zaznaczył, że bezpieczeństwo energetyczne nie może zaburzać gospodarki przestrzennej regionu. - Jestem żywotnie zainteresowany wszelkimi formami współpracy z operatorem, inwestycjami i rozwojem infrastruktury. Wielkopolska notuje białe plamy, gdzie dostępność do energii elektrycznej jest barierą rozwojową. Szereg inicjatyw oddolnych naszych samorządów napotyka na przeszkody. Kolejny problem, to energetyka wiatrowa. Ze strony spółki Enei jest otwartość, ale to trzeba koordynować, aby nie zabudować wiatrakami tych przestrzeni, które mogą być kluczowe ze względu na interes całego regionu - zauważył Wojciech Jankowiak.

Prezes Różycki głównie koncentrował się na problemach, z jakimi boryka się spółka ze swoimi inwestycjami infrastrukturalnymi, a także na planach rozwoju jego firmy do 2015 r.

- To, co się wydarzyło w Szczecinie trzy lata temu było dla nas zaskoczeniem, bo to wydarzenie bez precedensu. Ale klimat i zdarzenia atmosferyczne są coraz bardziej gwałtowne i wyrządzają coraz większe szkody społeczeństwu, dlatego trzeba się zabezpieczać. Z kolei zabezpieczenie kosztuje - stwierdził prezes Różycki. - W związku z dzisiejszym spotkaniem oczekujemy informacji, jakie inwestycje są niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego województw z Polski północno-zachodniej, dyskusji na temat barier natury formalno-prawnej, jakie napotykamy jako operator w czasie realizacji naszych inwestycji, a także możliwości pozyskania na te inwestycje środków unijnych. Stan sieci w naszym rejonie bardzo różni się od sieci w Europie Zachodniej, a przecież właśnie unijne pieniądze mają służyć wyrównywaniu różnic między regionami.

Prezes Artur Różycki przypomniał o skali zrealizowanych i planowanych inwestycji Enea Operator w województwie zachodniopomorskim. - W 2008 r. wydano 95 mln zł, 2009 r. - 124 mln zł, w 2010 r. - 136 mln zł - wyliczał prezes Różycki. - Do 2015 r. planowane są inwestycje o wartości 400 mln zł na rozwój sieci elektroenergetycznych.

Źródło: www.wnp.pl
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


Czytaj blog Enei Operatora!
Codziennie nowe wpisy!
O energii elektrycznej i nie tylko:

http://www.operator.enea.pl/blog/1/energetyka/

Oceń ten artykuł
(0 głosów)